Konečne nastalo obdobie, ktoré prebúdza našu kreativitu a chuť tvoriť… Viacerí sa ma pýtate: „Akú farbu zvoliť, keď sa chcem pustiť do premaľovania detských hračiek, nábytku alebo akýchkoľvek doplnkov v dome či na chate…???“ Tak si poďme povedať niečo o výbere farieb na maľovanie v zmysle hesla „lebo na prírode nám záleží“…

Vodou riediteľné farby (napr. akrylové, kriedové…) sú rozpustné vo vode, rýchlo schnú a dnes si ich už bez problémov môžeme zakúpiť aj v prevedení ECO (teda ekologická farba).  Tieto farby sú vhodné na ďalšiu kreatívnu tvorbu ako napr. vytvorenie starého vzhľadu – patinovanie. Nepatria medzi nebezpečný odpad. Ak chcete maľovať detský nábytok, alebo nábytok v interiéri, odporúčam pozorne si preštudovať plechovku s farbou, najšetrnejšie farby vhodné pre deti predajcovia radia do kategórie „FARBY NA DETSKÉ HRAČKY“ (pre viac informácií pozri európsku normu EN 71 alebo STN EN 71).

Syntetické farby sú rozpustné v riedidle, zasychajú pomaly, farba je po zaschnutí pevnejšia. Nie sú vhodné na ďalšiu kreatívnu tvorbu… a navyše, patria medzi nebezpečný odpad!  Plechovka po domaľovaní patrí do zberného dvora, nie do komunálneho odpadu, rovnako tak zvyšky farby či použitého riedidla. Nikdy nevylievajte obsah zvyšnej farby alebo riedidla do domáceho odpadu, na trávnik, na zem…!

Výber farby je na Vás…, no pri výbere nezabudnite zohľadniť dôležité parametre akými sú EKOLÓGIAVAŠE ZDRAVIE… lebo na prírode nám záleží… 😊.

Porovnať